Raamatusoovitused lastele ja endale
Kindlasti oled erinevaid raamatusoovitusi jõudnud juba sirvida. Kuid ilmselgelt ei ole Sa mingil põhjusel eelmiste soovitustega rahule jäänud. Hiljuti jagas ka Postimees Apollo raamatuportaal oma lemmikuid koduseks karantiiniraamatukoguks. Valisime sealt mõned välja ning lisasime sekka klassikud, mis just praegu võiksid lugemisvaramusse jõuda ning loodetavasti hoida ka lapsed vaiksete ning süvenenutena.
Muide, kui plaanisid reisile minna, aga piiride sulgemise ning karantiini tõttu jäi see ära, siis üks või paar kultuuriraamatut on parim viis, kuidas reisil peaaegu ära käia.
„Faktitäius“ Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund
Just praegusel ajal võiks raamat, mis räägib, miks meie arusaam maailmast on moonutatud – alustades kalduvusest jagada kõike ja kõiki kahte vastanduvasse leeri ning lõpetades viisiga, kuidas me tarbime hirmudest toituvat meediat.
Kes oleks võinud arvata, et mõned asjad maailmas võivad olla paremini, kui me arvame? Kriitiline, faktidel põhinev maailmavaade instinktide ja illusioonide asemel võimaldab meil keskenduda probleemidele, mis on kõige olulisemad, ning mitte muretseda asjade pärast, mis polegi muretsemist väärt!
„Mindfuck. Mõistuse seitsme barjääri ületamine“ Petra Bock
Kas oled märganud, et loobid tihtipeale endale ise kaikaid kodaratesse? Mõtle selle peale. Või hoopis loe selle kohta. Mindfuck on igapäevane teguviis, millega inimesed end vaimselt saboteerivad. See juhtub siis, kui ennast ei usaldata, elatakse vaid teiste jaoks ning püsitakse halvasti mõjuvatel töökohtadel ja suhetes.
Raamatuautor Petra Bock tutvustab lähemalt tänapäeva inimese psüühikat. Ta seletab lahti, mismoodi ja miks tekivad mõtteblokaadid, mida need inimese kohta reedavad ning kuidas saavutada enda tõeline potentsiaal ja oma elu kohe kestvalt parandada.
„Põhimõtted. Elus ja töös“ Ray Dalio
Oled pikalt mõelnud, et tahaks ise äri püsti panna? Nüüd ei saa, sest kõik on karantiinis? Ray Dalio investeerimisfirma Bridgewater Associates alustas tema New Yorgi kahetoalises korteris. 40 aastat hiljem on Bridgewater teeninud oma klientidele rohkem raha kui mis tahes muu riskifond kogu ajaloos.
Dalio ise nimetab seda ideede meritokraatiaks, mille eesmärk on saavutada äärmise läbipaistvuse kaudu mõtestatud töö ja suhted. Ray Dalio usub, et just need põhimõtted ja ei miski muu on tema edu põhjus.
Otsisid universumilt märki? Siin see on. Dalio toob välja nii inimeste kui ka organisatsioonide jaoks kõige tõhusamad viisid, kuidas võtta vastu otsuseid, ületada katsumusi ja ehitada üles tugevaid meeskondi. Ta kirjeldab ka uuenduslikke vahendeid, mida tema ettevõttes kasutatakse, et ideede meritokraatiat ellu rakendada.
„Havanna. Subtroopiline deliirium.“ Mark Kurlansky
Osalt kultuurilugu, osalt reisikiri sisaldab retsepte, ajaloolisi gravüüre, fotosid ja autori enda joonistusi – «Havanna» maalib sealviibinu käega pildi pulbitsevast linnast, mida Kurlansky on enam kui kolmekümne aasta jooksul tundma õppinud: selle ainulaadsest muusikast, kirjandusest, pesapallist ja toidust; selle viiesaja aasta vanusest silmapaistvast, kuid hooletusse jäetud arhitektuurist; ja selle keskel kodu leidnud eriskummalisest kultuuride sulamist.
„Minu Dubai. Klaasist linna kuldne sära“ Susan Luitsalu
Kas sa pead seal käima burkas? Kas päriselt ka on isegi vetsus kraanikausid kullast? Kas kõik sõidavad Ferrariga?
Sellistele küsimustele tuleb vastata, kui keegi saab teada, et töötad Dubais.
Dubai glamuurse välispinna all on ajalugu, kultuuri, huvitavaid elulugusid, uusi kogemusi, pööraseid tulevikuvisioone – kõike seda, mida saab nimetada linna hingeks. Tuleb lihtsalt kuulata ja silmad lahti hoida.
«Ah jaa – burkades seal ei käida, mõnes vetsus võib tõesti olla kullatud kraanikauss ja Ferrari on tänavapildis tavaline nähtus,» kirjutab raamatuautor.
Anton Hansen Tammsaare
Ilma konkreetset raamatut nimetamata. Praegu on parim aeg, et alustada „Tõe ja õiguse“ esimese osaga ning viia ennast kursi ka teiste Eesti kirjanduse klassiku teostega.
Näiteks ei ole mitmed teismelised kuulnud Tammsaare raamatutest „Põrgupõhja uus vanapagan“ ja „Elu ja armastus“. Üdini romantikast nõretav lugu võib kasvatada noorel inimesel huvi ka teiste teoste vastu.
„Sipsik“ Eno Raud
Lastekirjanduse klassika. Kuid meeldetuletuseks oleks ka täiskasvanul huvitav „Sipsikut“ lugeda ja avastada uusi mõtteid, mis raamatusse kirja on pandud.
„Tont ja Facebook“ Andrus Kivirähk
Järg raamatutele «Kaka ja kevad» ning «Karneval ja kartulisalat». Kivirähu uus lasteraamat «Tont ja Facebook» sisaldab lugusid kärbsepirukast ja tatipuust, täispuhutavast vanaisast ja laulvast kuusepuust. Aga lugeda saab ka musimaiast herilasest, imelisest ketšupist, karvasest sülearvutist, saabastega supist ning veel paljudest kummalistest tegelastest.
„Bullerby Lapsed“ Astrid Lindgren
Kõige inspireerivam raamat lasterikastele peredele, kus võsukesed ja nende vanemad enam ei tea, mida teha, et aeg põnevalt ära sisustada.
Bullerby küla lapsed on Liisa, Lasse, Bosse, Britta, Anna, Olle ning Olle väike õde Kerstin. Nendel juba igav ei hakka, kuna neil jagub põnevaid tegevusi nii tuppa kui ka koduhoovi.
Me ei taha muidugi öelda seda, et otsi oma tänavalt seitse last kokku ja lase nad koos mängima. Aga lõbus võib olla ka väiksemas seltskonnas.
Apollo raamatusoovitusi saab pidevalt jälgida siin.